5 wskazówek dla początkującego kolekcjonera medali

-

4 min. czytania

Kolekcjonowanie medali może być ciekawą, nietuzinkową i bardzo rozwijającą pasją. Warto jednak wiedzieć, jak się za to zabrać, od czego zacząć i co zrobić, by szybko nie utracić zainteresowania. Medale kolekcjonerskie Złota Polska to piękne przedmioty, które cieszą oko, ale z drugiej strony – mogą wymagać cierpliwości i odrobiny zaangażowania. My natomiast o medalach wiemy sporo i od lat rozbudzamy pasję do kolekcjonowania. Podpowiadamy więc, co zrobić, by jej nie stracić.

Spis treści:

#1. Zacznij zbierać tanie medale.

Naturalnie marzeniem każdego kolekcjonera jest to, by w jego zbiorach znajdowały się wartościowe, niespotykane okazy na miarę rzymskich aureusów. Te jednak wymagają i sporej wiedzy, i nakładów finansowych. Takie wydatki są naprawdę nierozsądne. Kolekcjonowanie, które rozpoczyna się od tanich medali, przyniesie natomiast bardzo korzystne skutki. Przede wszystkim mamy wtedy dostęp do wielu różnych wersji medali i możemy zacząć od tych, które wydają nam się najbardziej interesujące. Poza tym łatwo jest szybko zgromadzić jedną serię i uzbierać wiele różnych medali. Nie wystawia to naszej cierpliwości na próbę i nie prowadzi do zniechęcenia. Kolekcjonowanie monet i medali okolicznościowych jako hobby jest dobre nie tylko dla dorosłych ale i dla dzieci.

#2. Zacznij od zbierania całej serii.

Nieprzypadkowe, ale konsekwentne i logiczne wybory medali sprawią, że kolekcja będzie bardziej interesująca. Cała seria medali (a nie tylko kilka przypadkowych) prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, a zbierającemu daje dużą motywację do tego, by hobby to kontynuować. Dodatkowo, pełen zbiór z jednej linii kolekcjonerskiej ma dużo większą wartość i może być lokatą kapitału – na całą serię szybciej znajdziemy kupca niż na poszczególne medale. 

#3. Używaj dobrej jakości akcesoriów.

Kolekcja medali wymaga odpowiedniej oprawy. Z jednej strony jest to kwestia estetyki i tego, jak kolekcja się prezentuje wizualnie. Z drugiej zaś odpowiednie przechowywanie doskonale zabezpiecza medale przed zniszczeniami, nieestetycznymi odciskami palców, zakurzeniem, czy zaplamieniem. Albumy oraz kapsle do przechowywania medali powinny więc być ładnie zaprojektowane i wytrzymałe.

#4. Dbaj o medale w najwyższym stopniu. 

Przede wszystkim – nigdy (naprawdę nigdy!) nie dotykaj medali palcami. To nie tylko fanaberie ekstremalnych zbieraczy, którzy z wyjątkową troską traktują swoje kolekcję. To naprawdę przydatna rada – odciski palców to jedne z bardziej problematycznych zabrudzeń. W ten sposób na medal przenosimy także tłuszcz, kawałki naskórka, oraz wszelkie zanieczyszczenia i bakterie, które zbieramy z różnych powierzchni. Taka kombinacja niszczy medal i jest wyjątkowo trudna do usunięcia.

#5. Śledź pojawiające się nowości.

Nowości warto śledzić głównie z dwóch powodów. Jednym z nich jest fakt, że w takim momencie są niekiedy tańsze. Drugim powodem jest zaś to, że za jakiś czas mogą one zniknąć z oficjalnej dystrybucji i trudno może być je kupić, nawet od prywatnych sprzedawców. Po czasie może się okazać, że nasza kolekcja będzie po prostu niepełna. Nowości Złotej Polski pojawiają się zawsze tutaj: ZOBACZ

WAŻNE! Kupuj medale tylko z zaufanego źródła.

Choć kolekcjonowanie medali nie wymaga tak dużej wiedzy specjalistycznej, zawsze warto kupować je tam, gdzie jest największa pewność ich autentyczności oraz jakości wykonania. Dobrze więc zaopatrywać się w nie u emitentów lub podmioty z tymi emitentami współpracujące, które wraz z medalem dostarczą także certyfikat autentyczności produktu. Takie warunki spełniają wszystkie kolekcje Złotej Polski.


Podejście początkującego kolekcjonera nacechowane jest entuzjazmem, ale i dość gorączkowym i nieuporządkowanym podejściem. Nie ma w tym nic złego, i można czerpać z tego wielką przyjemność. Mimo wszystko już w pierwszym podejściu warto zwrócić uwagę na to, by i sama kolekcja prezentowała wysoką wartość, a nie była tylko zbieraniną przypadkowych przedmiotów.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.