5 rad dla początkujących podróżników

  • Reading time:4 min. czytania

Duża część podróżników czerpie niemałą satysfakcję z osobistego planowania swoich podróży i dbania o najmniejszy szczegół. Inni wolą skorzystać z usług biura podróży i bez większych zmartwień skupić się na odkrywaniu tajemnic odwiedzonego miejsca. Jeśli zaliczasz się do tej pierwszej grupy, ale dopiero rozpoczynasz przygodę z planowaniem, mamy dla Ciebie kilka rad, o których musisz pamiętać, jeżeli chcesz, aby Twoja podróż była udana.

SPIS TREŚCI:

  1. Określenie budżetu.
  2. Zadbaj o ubezpieczenie.
  3. Określ cel podróży ze szlakami Złota Polska.
  4. Transport i noclegi.
  5. Pakowanie bagażu kluczem do sukcesu.

1. Określenie budżetu

Zastanów się dokąd, w jaki sposób i na jak długo chcesz pojechać i określ, ile pieniędzy jesteś w stanie na to przeznaczyć. Pomocne może okazać się zapytanie osób, które odwiedziły już dane miejsce. Bardziej doświadczeni podróżnicy nie tylko mogą polecić Ci sprawdzony nocleg w świetnej cenie, ale również poinformować ile kosztuje jedzenie w lokalnych restauracjach, jak drogie są atrakcje, czy transport po miejscu, do którego się wybierasz. Pamiętaj, że nie da się przewidzieć wszystkiego, nawet gdy jest się najlepszym organizatorem pod słońcem. Zawsze miej przy sobie zapas gotówki na nieplanowane wydatki takie jak dodatkowa atrakcja, wykupienie leków, czy drobna awaria samochodu.

2. Zadbaj o ubezpieczenie

Jeśli lubisz spędzać czas aktywnie, powinieneś zadbać o odpowiedni pakiet ubezpieczeniowy nie tylko dla swojego auta, ale również i dla siebie. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu, czy zwierzaka, którego ze sobą zabierasz to podstawa bezpiecznego i spokojnego wyjazdu.

3. Określ cel podróży ze szlakami Złota Polska

Jeśli nie wiesz, gdzie chciałbyś pojechać lub wszystkie znane kierunki podróży już Cię znudziły, skorzystaj z możliwości oferowanych przez Złotą Polskę. Szlaki Złota Polska są pogrupowane pod względem lokalizacji i tematyki. Na szlakach umieszczono atrakcyjne turystycznie obiekty o bogatym znaczeniu historycznym. Dzięki grupowaniu według lokalizacji możesz odkryć wybrany region polski i zapewnić sobie ciekawe wakacje objazdowe. Kolejnym atutem szlaków Złota Polska jest fakt, że w każdym z miejsc dostępne są pamiątkowe medale. Jeśli lubisz łączyć podróżowanie z kolekcjonerstwem, a w dodatku jesteś miłośnikiem historii i dziedzictwa narodowego, szlaki Złota Polska są dla Ciebie idealnym źródłem podróżniczych inspiracji.

4. Transport i noclegi

TATRA MOUNTAINS, POLAND – OCTOBER 3, 2015: Tourists visit Hala Kondratowa hut in Tatra Mountains, Poland. Tatra National Park was visited by 2.7 million people in 2013.

Wbrew niektórym opiom są to dwie kwestie, których nigdy nie można zostawiać na ostatnią chwilę, jeśli nie jest się miłośnikiem podróżowania autostopem i spania pod gołym niebem. Zarówno w kwestii noclegu, jak i transportu warto przeglądać różne oferty, porównywać ceny, pytać znajomych i kierować się stosunkiem ceny do jakości. Można podróżować własnym autem lub skorzystać z aplikacji pozwalających na stanie się czyimś współpasażerem. Pamiętaj, że wybierając transport busem, autokarem lub pociągiem do kosztów musisz doliczyć lokalny transport, ponieważ nie wszędzie dojdziesz pieszo.

Czytaj też: 5 pomysłów na upominki z podróży

5. Pakowanie bagażu kluczem do sukcesu

Zabierz ze sobą sprawdzone, wygodne obuwie oraz ubrania. Każdy chce wyglądać dobrze na wakacyjnych zdjęciach, ale staraj się nie eksperymentować z odzieżą i kosmetykami, tak aby nie narazić się na przykre niespodzianki w postaci zmarznięcia, otarć, uczuleń i braku wygody. Postaw na praktyczny minimalizm. Zabierz tylko to, co niezbędne. Pamiętaj, że ubrania można wyprać na miejscu, a brakujące rzeczy dokupić. Pamiętaj o lekach, które przyjmujesz i o dokumentach.

Pamiętaj, że logistyczny aspekt podróży jest ważny, ale na miejscu nie trzymaj się ściśle określonego planu i nie denerwuj się, kiedy nie uda Ci się zobaczyć danego dnia wszystkich atrakcji, których odwiedzenie sobie założyłeś. Życie jest nieprzewidywalne, a każda podróż to przygoda, z której należy się cieszyć i czerpać wszystko, co najlepsze. Znajdź czas na zachwycanie się lokalną kulturą i na chwilę wytchnienia od codziennego zgiełku.

Dodaj komentarz