Złote Zamki i Pałace › Zamek Królewski w Dobczycach

Zamek Królewski w Dobczycach Zamek Królewski w Dobczycach

Zamek Królewski w Dobczycach

32-410 Dobczyce

Stare Miasto

Tel. muzeum-518825830

Tel. PTTK O/Dobczyce- 122711176, 50545157

www.zamek.dobczyce.pl

Średnia ocena: 8.9

Oceń:


Medale do nabycia w kasie biletowej oraz w biurze oddziału PTTK Dobczyce ul. Podgórska 1 (w dni gdy zamek jest zamknięty dla zwiedzających) 

 

Muzeum Regionalne PTTK w Dobczycach znajduje się na Górze Zamkowej, skąd rozciąga się malowniczy widok na Jezioro Dobczyckie i beskidzkie pasmo Lubomira i Łysiny. Ekspozycja muzealna mieści się w częściowo odbudowanych ruinach średniowiecznego zamku, którego historia sięga XIV w.  W skład wystawy wchodzi m.in. zamkowa kaplica oraz sala historyczna z rozbudowaną ekspozycją poświęconą wydarzeniom obu wojen światowych na terenie Dobczyc oraz ulokowaną w lochu katownią. W wystawowych salach zamkowych obejrzeć można również obiekty pochodzące z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na zamkowym wzgórzu, m.in. ozdobne kafle z zamkowych pieców i broń. Główną atrakcję sali hutniczej stanowi zrekonstruowany piec typu hypocaustum, czyli dawny system ogrzewania centralnego.

Drugą, równie godną obejrzenia część muzeum stanowi włączony do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej skansen, gdzie prezentowana jest ekspozycja etnograficzna poświęcona lokalnej kulturze ludowej. W głównym budynku skansenu, znajdującym się na miejscu dawnej karczmy, obok izby dobczyckich cechów zaaranżowano kuchnię wiejską, alkierz mieszczanina oraz kącik poświęcony zwyczajom dorocznym. W skład skansenu wchodzi także dom pogrzebowy z ekspozycją o tematyce funeralnej oraz budynek kurnika, w którym prezentowane są narzędzia rolnicze, a także wozownie i kuźnia.Muzeum zaprasza turystów od kwietnia do października

 

OSTATNIE WEJŚCIE DO MUZEUM 45 MIN. PRZED ZAMKNIĘCIEM.

W maju Muzeum czynne: 1-5 maja 10:00 - 18:00; pozostałe dni: wtorek - piątek 10:00 - 16:00; poniedziałki nieczynne; 30 maja (Boże Ciało) - nieczynne.

15 sierpnia 2013 muzeum jest nieczynne.
W lipcu i sierpniu muzeum czynne:

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00
W soboty, niedziele i święta w godzinach: 10:00 – 20:00
W dni ustawowo wolne muzeum zamku i skansenu jest zamknięte!
W kwietniu, maju, czerwcu, wrześniu i październiku muzeum czynne:

Od wtorku do piątku w godzinach 10.00 - 16.00; w soboty, niedziele i święta w godzinach 10:00 – 18:00
W dni ustawowo wolne muzeum zamku i skansenu jest zamknięte!

 

www.pttk.dobczyce.pl,

pttk.dobczyce@op.pl, zamek.dobczyce@op.pl


‹ wróć na szlak