Złote Zamki i Pałace › Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Pl. Zamkowy 1
49-300 Brzeg
tel.(077) 416 32 57
(077) 401 91 00
tel./fax (077) 416 42 10
www.zamek.brzeg.pl

Średnia ocena: 8.9

Oceń:


Medale do nabycia obok kas!

 

Renesansowy zamek w Brzegu swymi początkami sięga  czasów księcia  Henryka I Brodatego /I poł. XIII w./. W XIV i XV wieku  ta rezydencja książąt linii brzesko-legnickiej /1311-1675/ była wielokrotnie rozbudowywana, by ostatecznie,  w latach 1532-1586 /za sprawą włoskich architektów/ ulec gruntownemu przekształceniu i przebudowie w jeden z najokazalszych  monarszych zamków renesansowych w tej części Europy.

Najcenniejszym elementem architektonicznej  bryły  trójskrzydłowego zamku  jest artystyczny wystrój  kamiennej fasady budynku bramnego. Niczym wzorzysty kobierzec pokrywają ją  bogato rozbudowane dekoracje rzeźbiarskie  - motywy  arabeskowo-kandelabrowe, roślinne, figuralne, postaci ludzi i zwierząt ze świata  realnego oraz baśniowego.
Wśród tych bujnych  motywów zdobniczych umieszczono, na wysokości  pierwszego pietra, naturalnej wielkości  figury budowniczego zamku – księcia Jerzego II i jego żony Barbary, a powyżej, w dwóch rzędach, płaskorzeźbioną galerię portretowo-genealogiczną  24 popiersi władców  polskich i książąt śląskich  z dynastii piastowskiej.

W XVI wieku wraz z zamkiem  przebudowano również wnętrza przyległego do niego gotyckiego kościoła kolegiackiego p.w. Św.  Jadwigi na rodowe mauzoleum tutejszych książąt.
W tej największej  nekropolii piastowskiej zostało pochowanych  co najmniej 43 przedstawicieli  brzesko-legnickiej linii książęcej.

Świetność zamku i przyległego kościoła kończy  brutalne ich bombardowanie i zniszczenie  w 1741r. przez  wojska pruskie.

W latach 1966-1990 przeprowadzono kompleksową odbudowę obiektu zamkowego. W wyniku prac  konserwatorskich m.in. zrekonstruowano trójkondygnacyjne krużganki okalające dziedziniec zamkowy oraz zniszczoną część ozdobnych portali okiennych i drzwiowych. Wzbogacono także bezpośrednie otoczenie zamku odtwarzając fragment  dawnego ozdobnego ogrodu o założeniu renesansowym.

Od 1945 r. z brzeskim zamkiem związane jest Muzeum Piastów Śląskich, które w odbudowanych wnętrzach “Śląskiego Wawelu”  prezentuje stałe i czasowe wystawy oraz organizuje /we współpracy z innymi instytucjami/ koncerty muzyczne, prezentacje teatralne i artystyczne, sesje naukowe, z udziałem krajowych i zagranicznych artystów, ludzi sztuki, kultury i nauki.

Wystawy stałe:
“Memoriae  Piastorum  Principum Silesiae"" “Z przeszłości i tradycji Piastów Śląskich”, “Sztuka śląska XV-XVIII w. /ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu/, “Dzieje miasta Brzegu”.


Godziny otwarcia dla zwiedzających:

wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela: 1000 - 1700
Ostatnie wejście o godz. 16.00

W soboty wstęp wolny, obowiązuje jednak opłata za usługę przewodnicką.

Kasa biletowa Muzeum czynna od godz. 10.00 do godz. 16.00

Ceny biletów wstępu:

8 zł. - normalny / wszystkie wystawy
5 zł. - ulgowy / wszystkie wystawy
4 zł. - normalny / częściowe zwiedzanie
3 zł. - ulgowy / częściowe zwiedzanie
2 zł. - wystawy czasowe
2 zł. - lekcje muzealne
40 zł. - przewodnik / oprowadzanie po wszystkich wystawach
20 zł. - przewodnik / oprowadzanie w części wystaw

Termin ustalania zwiedzania grupowego z przewodnikiem - kasa biletowa tel. wew. 105


Pokaż Złota Polska na większej mapie

‹ wróć na szlak