Złote Zamki i Pałace › Zamek w Wiśniczu

Zamek w Wiśniczu Zamek w Wiśniczu

32- 720 Nowy Wiśnicz

tel. (14) 612-85-89

www.zamekwisnicz.pl

Średnia ocena: 9.3

Oceń:


Medale do nabycia przy kasach!

 

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu jest niezwykle cennym zabytkiem architektury wczesnego baroku, jest świadkiem wielkiej historii Polski i jednym z najlepiej zachowanych przykładów budownictwa obronnego. Zamek funkcjonując na historycznym szlaku pomiędzy Krakowem a południem Europy łączy kulturę i tradycję śródziemnomorską w obszarze Karpat, jest obiektem który koniecznie trzeba odwiedzić, zobaczyć i poznać.

Zamek w Wiśniczu to jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno - obronnej.

Najstarsza część zamku została wzniesiona w XIV w. przez Kmitów. W XVI w. najsłynniejszy z rodu Kmitów, Piotr V, marszałek wielki koronny na dworze Zygmunta Starego, nadał mu cechy stylu renesansowego. Kolejna przebudowa zamku nastąpiła w latach 1615-1621 za czasów Stanisława Lubomirskiego, według planów Macieja Trapoli. Około 1700 roku miała miejsce dalsza rozbudowa. Zamek opuszczony po pożarze w roku 1831 na kompleksową restaurację musiał poczekać do 1949 roku.

Korpus zamku, wczesnobarokowy z fragmentami renesansowymi, zbudowany jest na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i zwieńczony czterema basztami w narożach. Od północno - wschodniej strony znajduje się kaplica z 1621 roku, a od południowo - wschodniej tzw. Kmitówka, pierwotnie w XVI w. budynek wolno stojący. Na II piętrze zamku, przy sali rycerskiej, znajduje się galeria widokowa.

Pałac otoczony jest fortyfikacjami bastionowymi o 5-bocznym narysie, z początków XVII w., mieszczącymi w kurtynie wschodniej wczesnobarokową bramę wjazdową.


Godziny zwiedzania:

od 1 kwietnia do 31 października

od poniedziałku do piątku 8.00 - 18.00

soboty, niedziele i święta 10.00 - 18.00

poza sezonem turystycznym od 1 listopada do 31 marc

od poniedziałku do piątku 8.00 - 16.00

soboty, niedziele i święta  9.00 - 17.00

Cennik:

bilet normalny – 13 zł

bilet ulgowy – 8 zł

Dopuszcza się inne terminy udostępnienia Zamku w Wiśniczu po uprzednim uzgodnieniu z Dyrektorem Muzeum Ziemi Wiśnickiej i uzyskaniu jego zgody.

Ostatnia grupa zwiedzających może wejść na ekspozycję najpóźniej na godzinę przed zamknięciem.

Zamek w Wiśniczu jest nieczynny dla zwiedzających w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Narodzenie, Nowy Rok.


Pokaż Złota Polska na większej mapie

‹ wróć na szlak