Złote Zamki i Pałace › Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu Zamek Królewski na Wawelu

31-001 Kraków
Wawel 5


(12) 422 51 55
www.wawel.krakow.pl

Średnia ocena: 9.1

Oceń:


Medale możesz dostać w sklepie IRSA w przejściu na dziedziniec!

Dodatkowe medale z Katedry Wawelskiej przy kasach!

 

Zamek Królewski na Wawelu – rezydencja królewska o charakterze zabytkowym, mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi.

Zamek był na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk, połączone z niszczeniem rezydencji, powodowały, iż obiekt wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych, oraz remontowano jego szatę zewnętrzną, a także przekształcano i zmieniano wygląd, i wyposażenie wnętrz.

Spośród ośmiu stałych ekspozycji muzealnych pięć znajduje się w zamku, a szósta – ogrody królewskie, najmłodsza z wystaw (otwarta w 2005 roku), jest pewną częścią rezydencji. W samym zamku znajdują się Reprezentacyjne Komnaty Królewskie i Prywatne Apartamenty Królewskie (tworzące dawniej jedną wystawę – Wyposażenie sal i komnat), Skarbiec Koronny i Zbrojownia (dawniej osobno) oraz Sztuka Wschodu (dawniej również Wschód w zbiorach wawelskich).Pokaż Złota Polska na większej mapie

‹ wróć na szlak