Szlak Jana Pawła II › Sanktuarium M. B. Leśniowskiej w Żarkach

Sanktuarium M. B. Leśniowskiej w Żarkach Sanktuarium M. B. Leśniowskiej w Żarkach
Sanktuarium M. B. Leśniowskiej w Żarkach Sanktuarium M. B. Leśniowskiej w Żarkach

42-310 Żarki
ul. Leśniowska 99
tel: 34 314 80 22
www.lesniow.pl

Średnia ocena: 7.9

Oceń:


Nakład chwilowo wyczerpany!


Sanktuarium Leśniowskiej Patronki Rodzin, jest częścią zespołu klasztornego Ojców Paulinów, położonego w Leśniowie – przedmieściu Żarek, w województwie śląskim, w odległości 35 km od Częstochowy.

Historia powstania sanktuarium  ma swój początek w 1382 r.  i związana jest z pięknym podaniem. Wracający z Rusi  śląski książę Władysław Opolczyk, zatrzymał się wraz  z orszakiem w  dzisiejszym Leśniowie. Utrudzeni wędrowcy,  bezskutecznie szukali wody w upalne lato, w tej  piaszczystej, porośniętej lasem okolicy. Książę zwrócił się wówczas w modlitwie do Matki Bożej i nagle wytrysnęło obfite źródło, dające początek istniejącemu do dziś potokowi Leśniówka.   W dowód wdzięczności, pozostawił  figurkę Matki Bożej, którą wiózł razem z cudownym obrazem późniejszej „Czarnej Madonny”. W 1706 r. do Leśniowa przybyli Paulini, którzy posługiwali tu do czasu upadku Powstania Styczniowego. W 1936 r. powrócili tu, by rok później przenieść do tego miejsca nowicjat zakonny. Doniosłym wydarzeniem w historii sanktuarium, była koronacja figury w 1967 roku, której dokonali  Kard. Stefan Wyszyński oraz  Kard. Karol Wojtyła.
W okresie Jubileuszu, który Leśniów przeżywał w latach 2006-7, zrodziła się w sanktuarium praktyka błogosławieństw rodzinnych. Wówczas świątyni nadano dodatkowy tytuł: Sanktuarium  Rodzinnych Błogosławieństw. Charakterystyczną cechą leśniowskich błogosławieństw rodzinnych jest ich różnorodność /prawie 40 różnych błogosławieństw, udzielanych   w 80 dni w ciągu roku/, poprzez które z duchową pomocą dotrzeć można niemal do wszystkich sytuacji rodzinnych. Najbardziej popularne są spotkania miesięczne, podczas których błogosławi się: w I niedzielę miesiąca małżonków odnawiających przysięgę małżeńską;            w II niedzielę dzieci; w III niedzielę miesiąca rodziny, w IV matki brzemienne, a w V niedzielę wszystkich obecnych w świątyni. Przybywają na nie pielgrzymi z całej Polski.
Niedawno za przyczyną Maryi z Leśniowa, doszło do spektakularnego cudu uzdrowienia chorego na sepsę Mateusza. Jako dziękczynienie za ten dar, powstało pierwsze od kilkuset lat oratorium maryjne „Siedem Pieśni Marii”. Tekst napisał Zbigniew Książek, a muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak. Na kanwie tego wydarzenia powstał film dokumentalny „Cud”, zrealizowany przez TVP Kraków oraz Sanktuarium w Leśniowie.
Ostatnio została podjęta w Leśniowie inicjatywa budowy Centrum Pomocy Rodzinie. Celem budowy, jest stworzenie warunków dla małżeństw i rodzin, które chciałyby korzystać z duchowej pomocy. Dostępna ona będzie w postaci: rekolekcji, warsztatów, terapii i innych sposobów wsparcia pojedynczych osób, małżeństw    i całych rodzin. Centrum wyposażone będzie w 250 łóżek, kaplicę, restaurację, księgarnię, salę konferencyjną  oraz inne udogodnienia, które pomogą lepiej spędzić czas  w ośrodku. Zanim jednak zacznie on swoją działalność, założyliśmy Ruch Duchowych Budowniczych – grupę osób, która poprzez konkretne duchowe zaangażowanie, wspierać będzie tę  inicjatywę. Zapraszamy każdego do włączenia się  w tę wspólnotę.

Leśniów ciągle jeszcze jest miejscem nieodkrytym, a niezwykle fascynującym. Tu znajduje się jedna z najpiękniejszych gotyckich figur Madonny w Polsce. W Leśniowie mieści się nowicjat zakonny, a woda w źródełku jest niezwykle często narzędziem Bożego działania. Sanktuarium położone jest w parku, przez co jest niemal idealnym miejscem modlitwy  i wyciszenia. Błogosławieństwa rodzinne, oratorium ku czci Matki Bożej, niezwykle smaczne słodycze czy budowa dużego ośrodka pomocy rodzinie, to wszystko inicjatywy, które wydają się odpowiedzią na nową ewangelizację, którą tak wielu entuzjastycznie przyjmuje.Stałe nabożeństwa i uroczystości

Msze św. w niedziele i święta
6.30, 8.00, 9.15, 11.00, 16.30, 19.00


Msze św. w dni powszednie
7.00, 8.00, 19.00

/okres zimowy od 1 X do 31 III – 17.00/

Nieszpory
Niedziela i uroczystości o godzinie 16.00

Główna uroczystość Matki Bożej Leśniowskiej
2 lipca i w niedzielę po 2 lipca o godz. 11.00

Nowenna do Matki Bożej Leśniowskiej
Środa, sobota (od IV do X) w godzinie rozpoczęcia wieczornej Eucharystii.

Apel Jasnogórski
Niedziela i Uroczystości Maryjne o 21.00

Adoracja Najświętszego Sakramentu
Niedziela po wieczornej Eucharystii do 21.00


Pokaż Złota Polska na większej mapie

‹ wróć na szlak