Złota Małopolska › Morskie Oko - Schronisko 1410 m n.p.m. Zakopane

Morskie Oko - Schronisko 1410 m n.p.m. Zakopane Morskie Oko - Schronisko 1410 m n.p.m. Zakopane

Skr. pocztowa 201, 34- 500 Zakopane(018) 207 76 09

Schronisko czynne jest cały rok.

Latem i w okresach świątecznych warto telefonicznie zarezerwować sobie nocleg.


schroniskomorskieoko.pl

Średnia ocena: 9.5

Oceń:


Medale możesz dostać w schronisku!

 

Morskie Oko to największe i najbardziej znane jezioro w Tatrach, położone na wysokości 1395 m n.p.m. Jego nazwa jest związana ze starą legendą, mówiącą o podziemnym połączeniu go z Adriatykiem. Na morenie zamykającej jezioro od północy, na wysokości 1405 m n.p.m. stoi schronisko PTTK im. Stanisława Staszica. Najwcześniejsze wzmianki o istniejącym schronie w rejonie Morskiego Oka pochodzą z roku 1823. Po wielu pożarach i przebudowach powstało "Stare Schronisko", które jest najstarszym istniejącym schroniskiem w Tatrach Polskich. "Nowe Schronisko" z 1908 roku po zmodernizowaniu jest najbardziej komfortowym schroniskiem w polskich Tatrach. Obydwa budynki zostały uznane za zabytkowe.
Jako miejsce turystyczne Morskie Oko zaistniało już na początku XIX wieku. Urok tego miejsca inspirował twórczość wielu artystów, zarówno malarzy, jak i poetów. Stanowiło ono też tło do filmów m.in. do "Spirali" Krzysztofa Zanussiego, odwiedziło je wielu znakomitych gości – m.in. papież Jan Paweł II w 1997r. Karol Wojtyła bywał tu ze swym ojcem jeszcze przed wojną - jako młody chłopak. Później już jako ksiądz, biskup, kardynał chodził po górach, odrabiając - jak je sam nazywał - wielogodzinne "dniówki". Ostatni raz Jan Paweł II gościł nad Morskim Okiem 5 czerwca 1997 roku. W księdze pamiątkowej w schronisku wpisał wtedy krótkie "Szczęść Boże".Schronisko PTTK Morskie Oko oferuje:
- 35 miejsc w Nowym Schronisku, pokoje 3-6 osobowe, łóżka z pościelą

- 43 miejsc w Starym Schronisku, sale 16-osobowe, prycze, konieczny własny śpiwór- restauracja, przechowalnia bagażu, w sezonie bar


Rezerwacji należy dokonywać telefonicznie z dużym wyprzedzeniem, w szczególności na miesiące: maj, czerwiec, lipiec, sierpiń i wrzesień.
Z przyczyn technicznych w schronisku płatności dokonuje się tylko gotówką.


View Złota Polska in a larger map

‹ wróć na szlak