Złote Podkarpackie › Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

pl. Berka Joselewicza 1,
37- 700 Przemyśl
tel.: 0 16 679 30 00
www.muzeum.przemysl.pl

Średnia ocena: 8.8

Oceń:


Medale do nabycia w sklepiku!
 
MUZEUM NARODOWE ZIEMI PRZEMYSKIEJ,o ponad stuletniej historii i pokaźnych zbiorach, to znacząca placówka muzealna w województwie podkarpackim. Początki muzealnych zbiorów sięgają końca XIX wieku, a u ich podstaw leży patriotyzmi pasja kolekcjonerska dwóch młodych przemyślan – braci Kazimierza i Tadeusza Osińskich. To właśnie ich prywatna kolekcja, podarowana w 1909 roku przemyskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk stała u zarania obecnej instytucji. Do rangi symbolu urasta fakt, że pierwszym eksponatem w kolekcji Osińskich była słynna GEMMA BIZANTYŃSKA – magiczny amulet z heliotropu, jeden z najcenniejszych eksponatów w polskim muzealnictwie. Gemma, pozyskana przez braci w roku 1897, została wpisana do pierwszych muzealnych inwentarzy pod nr 1, a wokół niej rozrosła się wspaniała i różnorodna kolekcja licząca dzisiaj kilkaset tysięcy obiektów.
W ciągu całej swojej historii MUZEUM NARODOWE ZIEMI PRZEMYSKIEJ wielokrotnie musiało zmieniać lokum, a także borykać się z trudnościami finansowymi. Dwie wojny światowe i inne dziejowe zawieruchy udało się jednak przetrwać dzięki zaangażowaniu i poświęceniu ludzi odpowiedzialnych za zbiory. W 2008 roku, tuż przed jubileuszem stulecia, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, dzięki funduszom z Unii Europejskiej, otrzymało nowoczesny budynek, który obecnie pełni funkcję głównego gmachu instytucji. Jest to pierwszy po 1945 roku budynek muzealny w Polsce wybudowany od podstaw. Za ten gmach w roku 2009 Muzeum otrzymało I NAGRODĘ W KONKURSIE NA WYDARZENIE MUZEALNE ROKU – SYBILLA 2008 w kategorii: Dokonania z Zakresu Zarządzania i Organizacji. Nagroda ta, fundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to rodzaj muzealnego Oscara; jest uhonorowaniem najciekawszych inicjatyw z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej w Polsce.
 
Nasza placówka, Samorządowa Instytucja Kultury Województwa Podkarpackiego, odgrywa istotną rolę w życiu kulturalnym Przemyśla i regionu, prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność edukacyjno-wychowawczą oraz kreuje wydarzenia artystyczne i kulturalne, w tym także te o charakterze ogólnopolskim. Przemyskie Muzeum organizuje również działalność inwetaryzacyjną i badawczą  na terenach dawnych Kresów południowo-wschodnich jak również współpracuje z ukraińskimi instytucjami kultury w zakresie zabezpieczania polskiego dziedzictwa kulturowego.
 
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej posiada zbiory z dziedziny archeologii, etnografii, historii, sztuki, rzemiosła i przyrody oraz pokaźną bibliotekę z kolekcją starodruków. Zbiory te są eksponowane obecnie na różnych wystawach w trzech budynkach muzealnych zlokalizowanych na Starym Mieście w Przemyślu.Pokaż Złota Polska na większej mapie

‹ wróć na szlak