Złoty Kraków › Synagoga Izaaka w Krakowie

Synagoga Izaaka w Krakowie Synagoga Izaaka w Krakowie

ul. Kupa 18
31-358 Kraków
tel. (12) 430 55 77

Średnia ocena: 6.8

Oceń:


Medale do nabycia wewnątrz Synagogi!


Synagoga została założona przez Izaaka Jakubowicza, jednego z najmajętniejszych Żydów w Krakowie. Za projekt i budowę synagogi odpowiedzialni byli dwaj Włosi - Giovanni Battista Trevano i Giovanni Falconi. Część główna synagogi składa się z sali modlitewnej dla mężczyzn i galerii dla kobiet. Galeria mieści się na piętrze i jest oddzielona od sali głównej arkadami z kolumnami w stylu toskańskim.Obecnie synagoga Izaaka znów działa. Jest otwarta dla turystów i mieści stałą wystawę, na której można obejrzeć dwa zupełnie różne filmy poświęcone życiu Żydów:
"Krakowski Kazimierz" (1936) oraz "Przesiedlenie do getta krakowskiego" (1941).
Znajduje się tu również kolekcja fotografii historycznych, ukazujących nie tylko żydowskie codzienne życie, ale również zagranicznych dygnitarzy odwiedzających miejsca związane z kulturą żydowska w Polsce. W synagodze odbywają się koncerty i spotkania. Można tu również znaleźć ulotki informacyjne i szereg pozycji książkowych.
Z synagogą związana jest legenda.
Izaak Jakubowicz żył pierwotnie bardzo biednie i skromnie. Pewnej nocy we śnie tajemniczy głos nakazał mu wyruszyć po zakopany pod kamiennym mostem w czeskiej Pradze wielki skarb. Po długiej wędrówce okazało się, że ów most jest otoczony szwadronem żołnierzy i niemożliwe jest jego przeszukanie. Jednak potem opowiedział swój sen jednemu z żołnierzy, który ze śmiechem odpowiedział Jakubowiczowi, że śniło mu się, że niejaki Ajzyk z Kazimierza ma pod piecem ukryty skarb. Izaak wróciwszy do domu rozebrał piec i odnalazł skarb, który pozwolił mu na wystawienie synagogi oraz budowę własnej faktorii.


Godziny otwarcia i cennik:
Synagoga jest otwarta codziennie oprócz sobót i świąt żydowskich od 9:00 do 19:00.
Wpiątki od 9.00 do zmroku
Bilet wstępu kosztuje 7 zł, ulgowy 6 PLN, cena biletu zbiorowego (powyżej 15 osób) wynosi 4 PLN. a jesli ktoś chce robić zdejcia dopłaca 10 zł.

Jesienią, zimą i wiosną w piątki synagoga jest zamykana wcześniej, w zależności od pory zachodu słońca. Ta sama zasada jest stosowana każdego dnia poprzedzającego święta żydowskie - wtedy właśnie zachód słońca wyznacza godzinę zamknięcia.


Pokaż Złota Polska na większej mapie

‹ wróć na szlak